Orla – niezwykła miejscowość na Podlasiu

Podlasie to magiczna kraina, mogąca oczarować nas wieloma magicznymi zakątkami oraz miejscowościami, w których czas się zatrzymał. Gdzie warto się wybrać? Dla tych, którzy interesują się historią, ciekawym punktem w programie wycieczki po tej części kraju będzie Orla. Co warto wiedzieć na temat tej miejscowości?

Na jakie atrakcje warto tutaj zwrócić szczególna uwagę?

Orla to ciekawa miejscowość, mogąca się pochwalić historią sięgającą XVI stulecia. Przez wieki władali nią przedstawiciele wielu możnych rodów, m.in. Braniccy oraz Radziwiłłowie. To dzięki Radziwiłłom w XVII wieku powstał tu okazały pałac, który został otoczony pięknym ogrodem. W czasach Radziwiłłów Orla była też ważnym ośrodkiem reformacji, a jedną z fundacji tej rodziny był spory zbór kalwiński, istniejący do połowy XVIII stulecia.

W pierwszej połowie XVII wieku Orla zyskała prawa miejskie, które utraciła jeszcze w XIX wieku. Do dziś jednak zachowało się tu sporo cennych pamiątek, które w ciekawy sposób przypominają o czasach świetności tej miejscowości. Oczywiście piękne atrakcje i zabytki znajdziemy również w innych częściach Polski. Przykładem mogą być wyjątkowe zabytki w Białymstoku, które naprawdę warto zobaczyć.

A więc na jakie atrakcje warto zwrócić szczególną uwagę w miejscowości Orle?

Orla może się pochwalić ciekawym układem urbanistycznym oraz ciekawa synagogą, wznoszącą się przy tutejszym rynku. Nie brak tu również zabytkowych domów, w gronie których nie brak pamiątek po żyjących tu przed II wojną światową Żydach. O żyjących tu Białorusinach przypominają z kolei piękne cerkwie: cerkiew św. Mikołaja Archanioła, wzniesiona z drewna pod koniec XVIII stulecia, oraz cmentarna cerkiew św. Cyryla i św. Metodego, będąca interesującą pamiątką z końca XIX stulecia. Nie ma już, niestety, śladu po rezydencji Radziwiłłów, choć pamięć o tej rodzinie wciąż trwa w tej miejscowości.