Co warto wiedzieć przed podróżą do Szwajcarii?

Niewielkie państwo w niemal środku Europy Zachodniej skrywa wiele tajemnic. Przed podróżą warto zapoznać się z interesującymi faktami o Szwajcarii.

Pozwolą one inaczej spojrzeć na ponad 700-letnią historię tego niemal zawsze neutralnego państwa.

Interesujące fakty na temat Szwajcarii

Szwajcarski krajobraz imponuje ponad 7000 jeziorami. Poza tym prawie 2/3 terenu zajmują Alpy. Największe to jezioro Genewskie (dzielone z Francją). Niemal wszystkie jeziora mają bardzo czystą wodę i można się w nich pływać. Woda z kranu jest lepszej jakości niż woda butelkowana. Prawie 98% odpadów, które można ponownie użyć, daje się do recyklingu. Prawa zwierząt są chyba najbardziej rozwinięte w Szwajcarii. Są nawet specjalni prawnicy, którymi klientami są zwierzęta (przysługuje im prawo do prawnika).

W Szwajcarii jest więcej banków, punktów usług finansowych niż dentystów. Minimalna płaca w Szwajcarii jest najwyższa na świecie (wynosi ok. 20 tysięcy złotych miesięcznie). W niedzielę zabronione jest wykonywanie wielu czynności, które naruszają powagę i spokój dnia (np. koszenie trawnika, wieszanie prania czy imprezy). Też wiele miejscowości (bez względu na dzień tygodnia) ma zakaz wjazdu samochodem.

Na terenie Szwajcarii obowiązują aż cztery języki urzędowe: po włosku można porozumiewać się w południowej części, retoromański na południowym wschodzie, francuski w części bliższej Francji a szwajcarska odmiana niemieckiego obowiązuje w pozostałej części. Jednocześnie bez kłopotu można porozumieć się po angielsku. W granicach Szwajcarii znajdują się dwie eksklawy (niemiecka i włoska).

Więcej ciekawych informacji o atrakcjach turystycznych znajdziesz w serwisie: https://nieuwierzysz.pl/.

Szwajcaria – społeczne ciekawostki

Średni wiek zawarcia małżeństwa to w tym kraju ok. 32 lata wśród mężczyzn, a dla kobiet ok. 29. Jednocześnie co czwarte małżeństwo rozpadnie się. Wszyscy Szwajcarzy muszą odbywać obowiązkową służbę wojskową. Do 44 roku życia muszą też uczestniczyć w kursach przypominających. Co czwarty mieszkaniec Szwajcarii jest obcokrajowcem. Tylko co trzeci obywatel Szwajcarii jest właścicielem nieruchomości.