Kilka faktów o Morzu Bałtyckim

Wszyscy Polacy jeżdżą nad Bałtyk. Niektórzy być morze preferują aktywny wypoczynek w Tatrach, czy Sudetach, ale gdzieś głęboko w sercu mają sentyment do naszego polskiego morza. Warto więc wiedzieć co nie co więcej na temat miejsca, gdzie spędza się swoje wakacje.

Informacje o Morzu Bałtyckim

Morze Bałtyckie jest morzem wewnętrznym, czy znajdującym się pomiędzy lądami, kontynentami, czy choćby wyspami. Jest dosyć płytkie, a z oceanem połączone jest poprzez cieśniny Skagerrak, Kattegat, Mały Bełt i Wielki Bełt, które odprowadzają wody Bałtyku do Morza Północnego, te zaś wpada do Oceanu Atlantyckiego. Cechą, która charakteryzuje nasze morze, oprócz faktu, że jest najmłodsze w Europie, jest to, że posiada bardzo urozmaiconą linię brzegową. Dzięki temu w wielu miejscowościach można skorzystać z wypoczynku nad Morzem Bałtyckim wraz z dziećmi. Znajdują się na niej liczne półwyspy, mierzeje, przylądki, ale również wyspy i bardzo dużo ilość mniejszych czy większych zatok.

Zatoki Morza Bałtyckiego

Chyba najbardziej znaną zatoką jest polska Zatoka Pucka, a wyspą duński Bornholm. Głębokość Morza Bałtyckiego nie jest oszałamiająca, średnio wynosi około 52 metry, zaś maksymalna głębokość określona jest jako 459 metrów. Temperatura nie klasyfikuje naszego morza, jako jednego z tych cieplejszych, w wakacje wynosi maksymalnie 20 stopni, zaś w czasie zimy spada do nawet zera, czy 2 stopni. Dlatego też można dostrzec, że morze w tym czasie często zamarza. Kiedyś podobno można nawet było przejść po lodzie aż do Szwecji.

Co do państw zaś, państwa bałtyckie, czyli graniczące z wodami Bałtyku to Polska, Rosja, Litwa, Łotwa, Estonia, Finlandia, Szwecja, Dania oraz Niemcy. Zwierzęta, które najczęściej występują w tych wodach, to przede wszystkim foki szare i obrączkowane oraz morświny. Z ryb najbardziej popularne są dorsze, węgorze, makrele i śledzie. Flora jest dosyć uboga, w wodzie najczęściej dostrzec można rosnące krasnorosty, brunatnice i zielenice. Mimo iż flora i fauna nie należą do okazałych, warto o nie dbać i szanować, ponieważ niestety, ale Bałtyk należy do mórz mocno zanieczyszczonych.