Neapol

Neapol to jedno z najpopularniejszych miast na południu Włoch. Swoją popularność miasto zawdzięcza wielu atrakcjom turystycznym, jakie ma w stałej ofercie dla odwiedzających te strony podróżników. Nie dość, że miasto położone jest w Zatoce Neapolitańskiej tuż nad Morzem Tyrreńskim, to z jego plaż widoczny jest jeden z najpopularniejszych wulkanów na Ziemi, czyli Wezuwiusz.

Do Neapolu ściągają ludzie z całego świata, który marzą o tym, by zobaczyć tak zwane prawdziwe oblicze Włoch. Nie to wymuskane i zeuropeizowane, jak na północy kraju, ale brudne, autentyczne i tradycyjne. To tu powstała pierwsza pizza w historii świata, makaron neapolitański i mozzarella. Ta część Włoch od zawsze była biedniejsza niż część północna, a więc produkty, które były najłatwiej dostępne, wykorzystywano na co dzień do gotowania neapolitańskich potraw. Dziś smakosze z całego świata zajadają się pysznymi sosami pomidorowymi, serami z południa Włoch czy owocami morza i rybami. Nie ma w Neapolu restauracji, w której nie serwuje się przepysznych steków z tuńczyka, grillowanej ośmiornicy czy różnego rodzaju małż jako przystawki. Neapol to fantastyczne miejsce dla aktywnych i głodnych wiedzy turystów.

Odwiedzić tu można niezwykły cmentarz Cimitero Delle Fontanelle, gdzie znajduje się około czterdziestu tysięcy czaszek i szkieletów ofiar dżumy i cholery z XVII wieku. Znajdziemy w Neapolu ulicę, na której mieszkają rzemieślnicy, którzy tworzą świąteczne szopki. Cała ulica jest więc udekorowana szopkami różnej wielkości i wykonanymi z wielką dbałością o szczegóły. Na słynnym deptaku Toledo znajdziemy niezliczoną ilość sklepów, kramów z pamiątkami, restauracji, klubów i kawiarni.

A jeśli lubisz podróżować również po pięknej Polsce, koniecznie zobacz, co można zwiedzić w Krakowie – jednym z najwspanialszych miast w Europie.

Każdy plac i skwer w Neapolu to swoiste arcydzieło architektury, gdzie królują monumenty, fontanny i świątynie. Oczywiście, koniecznie trzeba wsiąść w pociąg i przetrwać godzinną podróż w ścisku, by odwiedzić starożytne Pompeje. Ruiny miasta, które zostało zniszczone prawie dwa tysiące lat temu, przez erupcję Wezuwiusza, robią wrażenie nie tylko na amatorach archeologii i historii. W pompejańskich pawilonach można zobaczyć nie tylko nieszczęsne ofiary wybuchu, ale też przedmioty codziennego użytku lub jedzenie.