Zelów – co warto zobaczyć w tej polskiej miejscowości?

Zelów jest miastem godnym polecenia. Moc atrakcji czeka tu na miłośników historii oraz na tych, których fascynuje dawna architektury. Na jakie zabytki warto zwrócić tu szczególną uwagę? Co koniecznie trzeba zobaczyć w trakcie wycieczki po tej części województwa łódzkiego?

Zelów i jego dzieje

Zelów to miasto mogące się pochwalić ciekawą przeszłością. Początkowo była to niewielka osada folwarczna, która w początkach XIX wieku stała się ważnym punktem dla czeskich osadników. Goście z Czech zajmowali się rolnictwem oraz hodowlą zwierząt, okazali się również świetnymi włókiennikami. To dzięki nim Zelów zaczął się przekształcać w wielonarodowościowe miasteczko, na terenie którego podstawą gospodarki okazało się tkactwo. Co można dzisiaj zobaczyć w Zelowie?

Portal poleca: Szukasz ciekawego miejsca do wypoczynku w województwie łódzkim? Wybierz się do Ozorkowa – sprawdź jak można zrelaksować się w Ozorkowie i bardzo dobrze spędzić urlop.

Zelów i jego zabytki

W czasie wycieczki po Zelowie nuda nikomu nie grozi. To miasteczko zachwyca swoim układem urbanistycznym oraz zabudową, w której miejsce bardzo ważne zajmują drewniane domy tkaczy. W miasteczku tym warto również zwiedzić Kościół Braci Czeskich z XIX wieku, którego część została zaadaptowana na potrzeby muzealne. Niewielka, za to bardzo ciekawa wystawa, pozwala turystom zdobyć wiele ciekawych informacji na temat Czechów oraz czeskiego osadnictwa, dzięki któremu w XIX wieku w Zelowie nastąpiło tak wiele zmian. Zelów może się też okazać miejscem atrakcyjnym dla tych, którzy wolny czas lubią spędzać w aktywny sposób. W miejscowości tej zaczyna się ciekawy szlak rowerowy „Osady Braci Czeskich”, którego pokonanie może się dla każdego z nas okazać wspaniałą przygodą.