Bieszczady kuszą nas przyrodniczymi skarbami oraz wspaniałymi widokami, które na długo zapisują się w pamięci. Ta magiczna kraina, tak chętnie odwiedzana przez miłośników aktywnego wypoczynku, może się okazać wymarzonym kierunkiem wycieczki i dla tych osób, które lubią kontakt z zabytkami. Wśród tych pamiątek z dawnych czasów, które na turystach odwiedzających Bieszczady robią największe wrażenie, znajdują się drewniane cerkwie. Gdzie szukać tych najpiękniejszych?
Dla wielu miłośników cerkwi i sztuki sakralnej, jednym z ciekawszych punktów na trasie krajoznawczej wycieczki po bieszczadzkich wsiach będą Brzegi Dolne. Tu, w pobliżu Ustrzyk Dolnych, czeka na zwiedzających jedna z ciekawszych perełek drewnianej architektury w tej części kraju. To dawna drewniana parafialna cerkiew greckokatolicka św. Michała Archanioła, mogąca się pochwalić historią sięgającą połowy XIX wieku.
Do końca lat 50-tych XX wieku służyła ona grecki katolikom, w latach 50-tych zaczęła być wykorzystywana jako magazyn. W latach 70-tych XX stulecia pieczę nad tym zabytkiem przejął kościół, a świątynia znów zaczęła pełnić funkcje sakralne – tym razem jako kościół rzymskokatolicki pw. Matki Bożej Różańcowej. Zabytek ten wciąż zachwyca swą sylwetką i pięknym otoczeniem, niestety, jego wyposażenie nie przetrwało do naszych czasów. Jedną z nielicznych pamiątek są pozostałości dawnych polichromii na stropie oraz na ścianie.
Przepiękne atrakcje możesz też obejrzeć na https://www.ustrzykidolne24.pl, gdzie piszemy o różnych ciekawych miejscach w Bieszczadach.
Straty te rekompensują inne dzieła sztuki, sprowadzone tu z innych miejscowości. Na szczególne wyróżnienie zasługują rzeźby z XVIII wieku, które niegdyś zdobiły wnętrze kościoła w Przeworsku.